Nauka24

Wiadomości ze świata nauki

Badania naukowe Biznes i nauka Konferencje i spotkania Polskie uniwersytety Rozwój systemu edukacji

UJ organizuje dwa konkursy dotyczące Wisławy Szymborskiej

Pragnąc uczcić stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki polskiej i laureatki literackiej Nagrody Nobla, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza dwa konkursy inspirowane osobą i twórczością Noblistki: konkurs na wiersz „Naśladowanie Szymborskiej” oraz konkurs „Memy o Szymborskiej” z wykorzystaniem wizerunku poetki. W obydwu przypadkach zgłoszenia są przyjmowane do 30 maja br.

Konkurs „Naśladowanie Szymborskiej” adresowany jest do osób studiujących we wszystkich krakowskich szkołach wyższych, publicznych i niepublicznych. Zadaniem uczestników jest napisanie utworu poetyckiego, stanowiącego parafrazę, parodię, persyflaż lub innego rodzaju imitację jednego z 10 wierszy Wisławy Szymborskiej zaproponowanych przez organizatora.

Konkurs „Memy o Szymborskiej” skierowany jest natomiast do osób uczących się we wszystkich krakowskich szkołach średnich, publicznych i niepublicznych oraz w szkołach średnich na terenie całej Polski, noszących imię Wisławy Szymborskiej. Licealiści, którzy zgłoszą chęć wzięcia udziału w konkursie, zobowiązani są do stworzenia utworu graficznego – mema – na bazie jednej z pięciu zaproponowanych fotografii Wisławy Szymborskiej.

Ogłoszenie wyników konkursów będzie jednym z punktów programu uroczystego Dnia Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim 12 czerwca 2023 roku. Nagrody rzeczowe sponsoruje Fundacja Wisławy Szymborskiej i Uniwersytet Jagielloński, a najlepsze prace zostaną opublikowane w periodyku Wydziału Polonistyki UJ „Wielogłos” lub „Konteksty Kultury”. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie polonistyka.uj.edu.pl.

/uj.edu.pl/